– När jag på slutet av 1970-talet hade sålt mitt andra truckföretag kände jag mig redo att ta mig an min stora dröm, som vaknade redan under militärtjänsten: att bygga en hjullastare.
Hjullastare är komplexa produkter som kräver både teknisk kompetens och förståelse för användaren. Rune betonar att kundens önskemål alltid står i centrum. Varje hjullastare som lämnar fabriken i Ljungby är specialbeställd – ett bevis på företagets unika arbetssätt.
– Kunden framför allt, det säger jag till alla som arbetar hos oss. Vi är den enda hjullastartillverkare i världen som levererar direkt till kunden.
Ljungby Maskin har också en strategisk fördel i sitt geografiska läge, precis vid E4:an och riksväg 25. Det gör det enkelt för kunder att besöka fabriken och se produktionen på nära håll.
Medlemskapet i SACE – en viktig pusselbit
Som ett mindre företag har Ljungby Maskin stor nytta av sitt medlemskap i branschorganisationen SACE. Det ger både gemenskap och värdefull insyn i regelverk och förändringar inom EU.
– Gemenskap och regelbevakning. Särskilt vi som är ett mindre företag, och inte har resurser att själva bevaka vad som händer i EU, har stor nytta av medlemskapet.
Rune sammanfattar företagets position med en glimt i ögat:
– Vi är världens minsta men bästa hjullastartillverkare.
Rune med dottern Zia Lyckvall, som också arbetar i familjeföretaget.
